Alternates
7025-20
TELEDYNE
$329.70
In Stock
7025-24
TELEDYNE
$372.76
In Stock
G-25
TELEDYNE
$280.24
In Stock
RG-25XC
CONCORDE
$413.76
In Stock
| Manufacturer | CONCORDE BATTERIES |
|---|---|
| Alternates | 4 Alternate(s) Part(s) Available |
| Schedule B | 8507.20.0090 |
| Shipping Weight | 24.25 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Concorde Platinum Series VRLA AGM aircraft battery, 12-volt, 22 Ah. Designed for reliability with AGM separators and robust lead-acid construction; compact 7.71 x 5.18 x 6.81 in package; weight 22.75 lb. Maximum shelf life: 3 months.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Part Number | RG-25 |
| Series | Concorde Platinum Series |
| Type | VRLA Lead-Acid Battery (AGM) |
| Voltage | 12 V |
| Capacity (Ah) | 22 Ah |
| Weight | 22.75 lb |
| Dimensions (LxWxH) | 7.71 in x 5.18 in x 6.81 in |
| Unit of Measure | EA |
| Maximum Shelf Life | 3 months |
OEM Concorde Platinum Series aircraft battery; VRLA AGM construction; designed to meet original manufacturer specs for Concorde Platinum Series applications.
Regulatory: ECCN 9A991; Schedule B 8507.20.0090.
In Stock
In Stock
In Stock
In Stock