| Manufacturer | CONCORDE BATTERIES |
|---|---|
| Alternates | |
| Schedule B | 8507.20.0090 |
| Shipping Weight | 73.85 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
RG-131 is a Concorde Platinum Series VRLA lead-acid battery designed for standby and emergency avionics power. 24 V, 12 Ah with AGM technology and a 1/2 ATR short rack mountable form factor.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Type | Lead Acid VRLA AGM |
| Voltage | 24 V |
| Capacity | 12 Ah |
| Series | Concorde Platinum Series |
| Dimensions | 5.04 L x 12.8 W x 6.28 H inches |
| Weight | 31 lb |
| Approvals | TSO-C173 |
| Rack Mount | 1/2 ATR short rack mountable |
Approved for standby and emergency power applications in Concorde platforms. Part of the Concorde Platinum Series with VRLA AGM technology.
Regulatory info: ECCN 9A991; Schedule B 8507.20.0090.