| Manufacturer | CHAMPION AEROSPACE |
|---|---|
| Alternates | |
| Schedule B | 8511.20.0000 |
| Shipping Weight | 0.82 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Champion Aerospace M3529 Impulse Coupling Assembly for magnetos. Compatible with magneto models 4273 and 4373. Unpacked weight 0.74 lb; packaged weight 0.82 lb. Unpackaged dimensions 2.25 in L x 2.25 in W x 1.55 in H; packaged dimensions 3.2 in L x 3.1 in W x 3.4 in H.
| Specification | Value |
|---|---|
| Part Number | M3529 |
| Manufacturer | Champion Aerospace |
| Magneto Models | 4273, 4373 |
| Weight | 0.74 lb |
| Packaged Weight | 0.82 lb |
| Dimensions | 2.25 in L × 2.25 in W × 1.55 in H |
| Packaged Dimensions | 3.2 in L × 3.1 in W × 3.4 in H |
Applicable magneto models: 4273, 4373. OEM parts will meet the original manufacturer’s specifications.
ECCN: 9A991. Schedule B: 8511.20.0000.