| Manufacturer | CHAMPION AEROSPACE |
|---|---|
| Alternates | |
| Schedule B | 8511.20.0000 |
| Shipping Weight | 0.81 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
CHampion Aerospace M3333 Impulse Coupling Assembly for magneto ignition systems; compatible with magneto models 6251, 6252, 6261, 6351, 6361, 6755; OEM-equivalent performance.
| Spec | Value |
|---|---|
| Weight | 0.73 lb |
| Bare dimensions | 2.25 in (L) x 2.25 in (W) x 1.5 in (H) |
| Packaged Weight | 0.83 lb |
| Packaged dimensions | 3.15 in (L) x 3.25 in (W) x 3.40 in (H) |
| Applicable magneto models | 6251, 6252, 6261, 6351, 6361, 6755 |
Compatible with magneto ignition systems; OEM-equivalent performance per Champion Aerospace specifications.
ECCN: 9A991. Schedule B: 8511.20.0000.