| Manufacturer | CHAMPION AEROSPACE |
|---|---|
| Alternates | |
| Schedule B | 8511.20.0000 |
| Shipping Weight | 0.02 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Champion Aerospace M3073 rotor shaft for variable-pitch propeller systems. Precise shaft for rotor operation in propeller assemblies requiring reliable, high-integrity components.
| Spec | Value |
|---|---|
| Weight | 0.68 lbs |
| Dimensions | 5.4 in L x 1.85 in W x 1.95 in H |
| Packaged Dimensions | 7.45 in L x 2.15 in W x 2.20 in H |
| Packaged Weight | 0.76 lbs |
Propeller rotor shaft for variable-pitch propeller systems. ECCN 9A991; Condition NE.
ECCN 9A991 | Schedule B 8511.20.0000