Alternates
M3021
CHAMPION
$3.20
In Stock
| Manufacturer | CHAMPION AEROSPACE |
|---|---|
| Alternates | 1 Alternate(s) Part(s) Available |
| Schedule B | 8511.20.0000 |
| Shipping Weight | 0.66 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Champion Aerospace M3021-10 8-32 x 1 Screw (Pack of 10) is an aviation fastener designed for airframe use. Pack of 10 keeps multiple fasteners available for repair tasks.
| Spec | Value |
|---|---|
| Part number | M3021-10 |
| Manufacturer | Champion Aerospace |
| Type | 8-32 screw |
| Length | 1 in |
| Thread | 8-32 UNC |
| Package quantity | Pack of 10 |
| Packaged weight | 0.08 lb |
| Packaged dimensions | 3.1 x 3.05 x 0.6 in |
General airframe fastener usage; no OEM approvals listed in data.
ECCN 9A991. Schedule B 8511.20.0000
In Stock