Alternates
10-821604-3
CONTINENTAL
$878.80
Out of Stock
M2778R
CHAMPION
$1,213.89
In Stock
Add to Wishlist
Out of Stock
This PN does not have a listed price available. To obtain detailed pricing and additional information, please click on the “Request for Quote” button. Our team will get in touch with you shortly to provide all the necessary details and assist you further.
Core $
| Manufacturer | CHAMPION AEROSPACE |
|---|---|
| Alternates | 2 Alternate(s) Part(s) Available |
| Schedule B | 8544.30.0000 |
| Shipping Weight | 0.08 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Champion Aerospace M2778 Complete Ignition Harness provides a reliable ignition path from magneto to spark plugs with FAA-PMA approval and rugged construction designed for high-temp aviation environments.
| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 3.26 lb |
| Dimensions | 7.4 in (L) x 7.3 in (W) x 4.3 in (H) |
| Packaged Weight | 3.25 lb |
| Packaged Dimensions | 7.4 in (L) x 7.3 in (W) x 4.3 in (H) |
| Part | Complete Ignition Harness |
FAA-PMA approved ignition harness for aviation ignition systems. Compatible with Champion ignition harness configurations used on piston-engine airframes.
ECCN: 9A991 | Schedule B: 8544.30.0000
Out of Stock
In Stock