| Manufacturer | CHAMPION AEROSPACE |
|---|---|
| Alternates | |
| Schedule B | 8511.10.0000 |
| Shipping Weight | 0.26 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Champion Aerospace FHE246-4 Turbine Engine Igniter is designed for turbine ignition systems with robust sealing and corrosion protection in a compact form factor suitable for installation in certified engines.
| Item | Details |
|---|---|
| Unit of Measure | EA |
| Weight | 0.2 lb |
| Dimensions | 5.1 in L x 1 in W x 1 in H |
| Packaged Dimensions | 7.5 in L x 2.1 in W x 1.1 in H |
Ignition system component for turbine engines; OEM-aligned Champion Aerospace ignition technology.
ECCN: 9A991