Alternates
6314/FOH
Champion
no price
In Stock
MK601
CHAMPION
$1,185.34
In Stock
Add to Wishlist
In Stock - Ready to Ship
$2,509.20
Core $250.00
| Manufacturer | CHAMPION AEROSPACE |
|---|---|
| Alternates | 2 Alternate(s) Part(s) Available |
| Schedule B | 8511.20.0000 |
| Shipping Weight | 5.76 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
CHampion Aerospace Slick Magneto, Impulse Coupled — OEM-approved ignition for piston engines. Equipped with a lift-off housing, fully sealed bearings, and improved EMI characteristics for reliable operation.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Weight | 5.7 lb |
| Packaged Dimensions | 9 in (L) x 6.45 in (W) x 4.75 in (H) |
| Dimensions | 9 x 6.45 x 4.75 in |
| ECCN | 9A991 |
OEM-approved Slick Magnetos compatible with standard Slick Ignition Harnesses and a broad range of piston engines.
ECCN: 9A991 • Schedule B: 8511.20.0000
In Stock
In Stock