Alternates
4347/FOH
Champion
no price
In Stock
66GR25SANN
TEXTRON
$2,601.30
Out of Stock
MK402
CHAMPION
$1,185.34
In Stock
Add to Wishlist
In Stock - Ready to Ship
$1,994.22
Core $250.00
| Manufacturer | CHAMPION AEROSPACE |
|---|---|
| Alternates | 3 Alternate(s) Part(s) Available |
| Schedule B | 8511.20.0000 |
| Shipping Weight | 5 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
CHampion Aerospace Slick Magneto features lift-off housing that preserves internal timing during inspections, simplified internal timing markings, and a tool-assisted timing process for accuracy. Fully sealed bearings reduce contamination and maintenance while lowering EMI and radio noise. This magneto is OEM-approved and compatible with common Slick ignition harnesses.
| Specification | Value |
|---|---|
| Weight | 4.23 lb |
| Dimensions | 6.85 L x 4.7 W x 4.05 H in |
| Packaged Weight | 4.91 lb |
| Packaged Dimensions | 8.95 L x 6.5 W x 4.6 H in |
| ECCN | 9A991 |
| Schedule B | 8511.20.0000 |
| Cores Return | Cores must be returned within 45 days from the date of shipment to receive core credit |
Approved magneto ignition for reciprocating piston engines with Slick ignition harness compatibility.
Regulatory info: ECCN 9A991; Schedule B 8511.20.0000.
In Stock
Out of Stock
In Stock