Add to Wishlist
In Stock - Ready to Ship
$18.53
| Manufacturer | WHELEN ENGINNERING |
|---|---|
| Alternates | |
| Schedule B | 4016.93.5050 |
| Shipping Weight | 0.02 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Whelen Aerospace gasket 38-0230840-00, 2.5 in diameter and 0.030 in thick, is an airframe sealing gasket sized to match OEM specifications. Model 308400 matches the original part characteristics; packaged weight is 0.01 lb.
| Attribute | Value |
|---|---|
| Diameter | 2.5 in |
| Thickness | 0.030 in |
| Model | 308400 |
| Packaged Weight | 0.01 lb |
| Packaged Dimensions | 2.55 in (L) x 2.65 in (W) x 0.15 in (H) |
Airframe gasket used to seal joints in airframe assemblies. No additional approvals listed in data.
Regulatory: ECCN 9A991; Schedule B 4016.93.5050.