| Manufacturer | ARTEX |
|---|---|
| Alternates | |
| Schedule B | 8529.10.4000 |
| Shipping Weight | 1.9 |
| ECCN | 7A994 |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
ACR ARTEX 110-340 ELT antenna with Tri-Band blade provides reliable 121.5/243/406 MHz performance in a compact package. Designed for high-speed ELT installations with robust RF performance.
| Spec | Details |
|---|---|
| Antenna Type | Tri-Band Blade high-speed |
| Frequency | 121.5, 243, 406 MHz |
| Power Handling | 25 W RF |
| Airspeed Rating | 600 knots TAS @ 25,000 ft |
| Unpackaged Weight | 1.24 lbs |
| Packaged Weight | 1.76 lbs |
| Unpackaged Dimensions | 10.05 L x 7.95 W x 2.25 H in |
| Packaged Dimensions | 10.45 L x 10.3 W x 4.7 H in |
ELT antenna designed for common ELT systems operating on the 121.5/243/406 MHz bands. Suitable for high-speed installations requiring compact blade antennas.
Regulatory classifications are documented in data fields.