Alternates
01-0770110-05
WHELEN
$101.40
In Stock
Add to Wishlist
In Stock - Ready to Ship
$331.50
| Manufacturer | WHELEN ENGINNERING |
|---|---|
| Alternates | 1 Alternate(s) Part(s) Available |
| Schedule B | 8541.40.2000 |
| Shipping Weight | 0.22 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Whelen Aerospace 01-0771888-01 LED Recognition Light is a 28V exterior aircraft light with a White LED and clear polycarbonate lens. Compact 1.47 x 1.65 x 3.16 in package; weight 0.25 lb. Suitable for 28V systems, part of the 71888 Series recognition lights.
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage | 28 VDC |
| Current Draw | 0.3 A @ 28 V (0.6 A @ 12 V) |
| Weight | 0.25 lb |
| Dimensions | 1.47 in L x 1.65 in W x 3.16 in H |
| Lens | Clear Polycarbonate |
| LED Color | White |
| Series | 71888 |
Exterior 28V aircraft lighting applications; 71888 Series recognition light assembly.
Regulatory information: ECCN 9A991 • Schedule B 8541.40.2000
In Stock