Add to Wishlist
In Stock - Ready to Ship
$331.70
| Manufacturer | WHELEN ENGINNERING |
|---|---|
| Alternates | |
| Schedule B | 8531.80.0050 |
| Shipping Weight | 0.35 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Whelen Aerospace LED Forward Position Light, 28V, Red, delivers OEM-grade performance and compatibility for forward-position lighting in aircraft exterior installations. Meets original manufacturer specifications.
| Specification | Value |
|---|---|
| PN | 01-0771379-02 |
| Manufacturer | Whelen Aerospace |
| Light Source | LED |
| Color | Red |
| Voltage | 28 VDC |
| Current | 0.3 Amps |
| Weight (packaged) | 0.42 lb |
| Dimensions | 4.6 in L x 3.65 in W x 3.45 in H |
| Packaging Dimensions | 4.6 x 3.65 x 3.45 in |
| ECCN | 9A991 |
Exterior forward-position lighting for 28V aircraft; LED red forward position light suitable for wingtip installations.
ECCN 9A991.