Alternates
01-0790701-02
WHELEN
$629.85
In Stock
01-0790725-02
WHELEN
$622.96
In Stock
Add to Wishlist
In Stock - Ready to Ship
$354.90
| Manufacturer | WHELEN ENGINNERING |
|---|---|
| Alternates | 2 Alternate(s) Part(s) Available |
| Schedule B | 8531.80.0050 |
| Shipping Weight | 0.31 |
| ECCN | 9A991(d) |
| Hazmat | F |
| PN Condition | NE |
Whelen Aerospace LED Position Light delivers low-draw, compliant lighting for aircraft navigation lighting systems. Red LED, 14V nominal (28V support), clear polycarbonate lens, 0.25 A draw, 2.7 in height.
| Spec | Value |
|---|---|
| Type | LED Position Light |
| Color | Aviation Red (also available in Aviation Green) |
| Voltage | 14V (28V compatible) |
| Power | 0.25 A |
| Lens | Clear Polycarbonate |
| Weight | 0.2 lb |
| Height | 2.7 in |
FAA TSO compliant LED position light for 14V aircraft electrical systems. Direct replacement for legacy Whelen W1285 series.
ECCN: 9A991 | Schedule B: 8531.80.0050
In Stock
In Stock